Doğal bulaşık deterjanı yapımı

Doğal bulaşık deterjanı yapımı

Doğal bulaşık deterjanı yapımı

Bizzat karışımımı hazırlayıp son bir kaç aydır evde kullanıyorum. Yöntemi aşağıda.
İyice akıtılmış bulaşıklarda 1 kaşık yerine yarım ölçü kullanınca daha az tortu kalıyor. Buğulanma olursa sıcak suda eriterek bulaşıkların üst kısmına serperek kullanın. Netice olarak biraz cam üzerinde beyaz lekeli bırakıyor. Ancak nemli bir bez ile bu artıklar temizleniyor. Tekrardan elma sirkesi ile bir kısa durulama programı seçilebilir. Deterjan miktarı azaltarak kullanınca daha iyi netice alınabilir.
1/4 bardak deniz tuzu
20-30 damla mandalina ya da limon yağı (koku vermesi amaçlı, ancak ben koymuyorum)
1 bardak boraks (hijyen sağlıyor, aktar ya da eczanelerden alınabilir. DİKKAT! Bazı arkadaşlarım boraksın yıkama bitiminde kalıntı bıraktığı konusunda uyardılar, karışımı borakssız yapanlar ve temizlik amaçlı öbür malzemelerin yeterli olduğunu düşünenler de var)
1 bardak karbonat
2 yemek kaşığı limon tuzu (Blender de çekilecek)
1 bardak hardal tozu (ilk denememde beğenmediğim dolayı sonrakine koymadım)
Ölçü: Yıkama başına 1, 1.5 yemek kaşığı. Tekrardan daha iyi bir netice almak amaçlı toz üst kısmına 3 damla organik sıvı elde yıkama deterjanı damlatabilirsiniz.
İlk önce tuza mandalina yedirilir, sonra sırayla öbür maddeler de karıştırılır. Karışım uzun bir süre idare ediyor. Şayet nemli bir yerde tutulursa sertleşebilir, o zaman tekrar Blender da parçalayın. Bu karışımı kullanırken bulaşıkları iyice akıtıp makineye koyun.

Leave a Reply